Główny Inspektorat Transportu Drogowego informuje o podpisaniu umowy na dostawę i montaż 70 nowych fotoradarów na drogach krajowych w całej Polsce. Urządzenia staną w miejscach, w których najczęściej dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń.
Umowa została podpisana z firmą Lifor Sp. z o. o., która zamontuje fotoradary TraffiStar SR390. Są to urządzenia gwarantujące ciągłość wykonywania pomiarów prędkości oraz wysoką jakość zarejestrowanych dowodów wykroczeń. Urządzenia są w stanie nadzorować ruch na drogach nawet w trudnych warunkach pogodowych, zarówno w dzień, jak i w nocy. Obecnie takie urządzenia w Polsce są dwa i występują w Bytomiu na ulicy Wrocławskiej oraz na alejach Jerozolimskich w Warszawie.
Wykonawca będzie miał 71 tygodni na realizację umowy. W pierwszej kolejności przeprowadzi oględziny wytypowanych lokalizacji pod kątem ewentualnych barier technicznych, uniemożliwiających montaż urządzenia. W przypadku wystąpienia nie dających się pokonać przeszkód, objęta nadzorem zostanie inna, wskazana na liście rezerwowej lokalizacja.
Koszt instalacji jednego fotoradaru to blisko 240 tysięcy złotych, a wartość wszystkich zamówionych 70 urządzeń to 16 789 500 zł.
Poprawa bezpieczeństwa na drogach krajowych
Lokalizacje do zamontowania fotoradarów wytypowana we współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, a także policją. Są to miejsca, gdzie regularnie dochodzi do zagrożenia bezpieczeństwa w związku z nadmierną prędkością.
Przy wyborze lokalizacji weryfikowano obecność potencjalnych źródeł zagrożeń i czynników zwiększających prawdopodobieństwo wypadku. Pod uwagę wzięto przede wszystkim liczbę i rodzaj zdarzeń drogowych oraz liczbę ofiar z podziałem na zabitych i rannych, a także obecność obiektów, takich jak przejścia dla pieszych, ścieżki rowerowe czy miejsca użyteczności publicznej, generujące większy ruch.
GITD wierzy, że fotoradary uspokoją ruch w tych miejscach i zmienią zachowania kierowców. Główny Inspektorat Transportu Drogowego wskazuje ponadto, że nadmierna lub niedostosowana do warunków drogowych prędkość jest cały czas główną przyczyną wypadków.
Tu staną nowe fotoradary
Obudowa fotoradarów będzie barwy żółtej. Spośród 70 nowych urządzeń, najwięcej zostanie zamontowanych w województwie wielkopolskim – 11 - ale też w dolnośląskim – 10 – i mazowieckim – 8.
Nie podano jeszcze wszystkich lokalizacji urządzeń. Lista miejsc, gdzie znajdą się nowe fotoradary i została uwzględniona przez GITD prezentuje się następująco:
Warmińsko-mazurskie
- Narty – DK58
- Szczytno, ul. Gizewiusza – DK57
- Szczytno, ul. Warszawska – DK57
- Minty – DK57
- Bartoszyce, ul. Bohaterów Warszawy 96 – DK51
- Iława – DK16
- Dobre Miasto – DK51
Zachodniopomorskie
- Ostrowiec – DK22
- Kołbaskowo – DK13
- Gwda Mała – DK20
Mazowieckie- Grabina – DK60
- Słupno – DK62
- Sierpc – DK10
- Goślice – DK60
- Błonie – DK92
- Mościbrody - DK63/61
- Zegrze – DK61
- Rębowo – DK50
Kujawsko-pomorskie
- Czarnowo – DK80
- Tywola – DK15
- Mokre – DK55
Pomorskie- Chrząstowo – DK80
- Węgorzynko – DK21
- Zajączkowo Tczewskie – DK91
- Jaromierz – DK22
- Swarożyn – DK22 (lista rezerwowa)
- Waćmierek – DK22 (rezerwowa)
- Miradowo – DK22 (rezerwowa)
Wielkopolskie- Budzyń – DK11
- Chodzież – DK11
- Rumianek – DK92
- Czekuszewo – DK92
Lubuskie- Bolemin – DK22
- Słubice – DK31
- Nowogród Bobrzański – DK27
- Bronowice – DK12 (rezerwowa)
- Zajączek – DK12 (rezerwowa)
- Żary – DK12 (rezerwowa)
- Żary – DK12 (rezerwowa)
- Włostów – DK27 (rezerwowa)
- Strzeszowice – DK12 (rezerwowa)
PodlaskieŁódzkie- Strzelce – DK60
- Żurawieniec – DK60
- Emilia – S14 (rezerwowa)
Dolnośląskie- Strzelce – DK35 (rezerwowa)